Pretraži Glamour.hr

Share This Post

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS

Kako razvod utječe na djecu?

Dijete nije vaš terapeut, pismonoša, niti osoba iz kojeg ćete izvlačiti informacije o bivšem partneru…

razvod_1Prekid veze ili rastava braka je vrlo teška, a kada su u to uključena djeca, to dobiva još više na težini. Na žalost u tim slučajevima djeca i najviše pate, često se nađu između „dvije vatre“, te na neki način postanu posrednici za brojne probleme svojih roditelja za koje nisu krivi. Neka pak se nađu u situacijama kada moraju gledati svoje roditelje kako pokušavaju svaki za sebe ponovno pokrpati život i njegove ostatke, te uspostaviti novi život, a s čime se vrlo teško nose i ne snalaze, pa se često i od njih traži mnogo veće sudjelovanje kućanskim poslovima i drugim obavezama. Na kraju svega, na žalost, neka djeca će do kraja života nositi ožiljke rastave svojih roditelja.

I dok čitate ovaj tekst kao odrasla osoba i kao roditelj, morate se zapitati na koji način možete pomoći svojoj djeci ako se upravo nalazite u toj situaciji ili ste ju prošli. Zapamtite prekid braka i razdvajanje obitelji nije lako za odrasle, a još je teže za djecu, jer su često dovoljno velika da razumiju da se njihova obitelj raspala i da ništa više nije kao prije, dok s druge strane ne razumiju dubinu problema u koje su zapali njihovi roditelji.

Nemojte slati poruke preko djece

Vaše dijete nije vaša tajnica, osobni asistent, niti pismonoša. Previše roditelja, bivših supružnika, pokušava kontaktirati ili samo kontaktira slanjem poruka posredstvom dvoje djece, što uzrokuje emocionalan stres, jer ih se stavlja u situaciju da čuju stvari i dožive reakcije roditelja zato jer oni nisu dorasli da međusobno razgovaraju.

U današnje vrijeme, vrlo dobro sredstvo komunikacije je putem e-maila, ako jednostavno niste sposobni komunicirati putem telefona ili u četiri oka. Na taj način, možete dotaknuti teme samo koje vas vežu za dijete, bez prevelikih emocionalnih trzavica. Također, imate pisani trag i dokaz, koji možete koristiti na sudu, ako nešto krene po krivom.

Ako pak trebate komunicirati s partnerom putem telefona ili pak uživo, pokušajte se držati samo zadane teme i nemojte se dati „upecati“ na provokacije. Emocionalno stanje vašeg djeteta ovisi o civiliziranom komuniciranju među vama.

Vaše dijete nije vaš terapeut

Vaša djeca mogu vam biti najveća utjeha kada proživljavate raspad braka, no ona nisu ta koja trebaju slušati vaše probleme i nositi vaše breme. Iako, možda starija djeca, posebno tinejdžeri mogu se činiti kao osobe kojima biste mogli iznijeti prljave detalje svojeg braka i pozadinu raspada, nemojte to nikako činiti. Tinejdžeri se nalaze u emocionalno nestabilnom razdoblju te vaše breme može postati i njihovo breme, s kojim se neće moći nositi, što može prouzročiti probleme u ponašanju. Ako vam treba netko za razgovor, neka to bude odrasla osoba od povjerenja ili stručna osoba.

Pokušajte razumjeti svoje dijete

U vrijeme obiteljskih drama kao što je razvod, djeca moraju imati osjećaj da ih razumijete. Slušajte ih što pričaju i nemojte im govoriti što moraju misliti, makar će ponekad to biti jako teško, posebno kada je u pitanju vaš bivši partner. Nikad nemojte pred djecom kritizirati bivšeg partnera. Pokušajte razgovarati otvoreno o tome što trenutno muči vaše dijete, je li to žalost zbog prekida, razdvojenost, strah od upoznavanja nove djevojke vašeg bivšeg partnera ili bilo što drugo.

Zapamtite, ne trebate imati rješenje za sve probleme svoje djece, ali znati ćete što se događa u njihovim glavama i poduzeti korake u pravom smjeru da ih riješite. Fokusirajte se na djetetove osjećaje, ne svoje, a ako treba, nemojte oklijevati tražiti stručnu pomoć dječjih psihologa koji se s tom problematikom susreću na dnevnoj bazi, te znaju koje korake je potrebno poduzeti, kako bi vaše dijete lakše prebrodilo rastanak roditelja.

Izbjegavajte ispitivanja

Vaše dijete je provelo vikend ili tjedan kod vašeg bivšeg partnera i nakon što se vratilo kući, već na kućnom pragu započinjete s ispitivanjima o svakom detalju boravka, tko je što rekao. Normalno je da pitate dijete kako je provelo dane kada je bilo s vašim partnerom, što je radilo, gdje je bilo, je li bilo lijepo i slično, ali to ne znači da vam mora podnijeti izvještaj svake sekunde odsutnosti kako biste vi čim više saznali o životu svojeg bivšeg supružnika.

Naučite dijete da normalno može pričati o vašem bivšem partneru kao svojem drugom roditelju te osobama koje su u njegovom životu, obitelji i slično. Ako ste vi prekinuli neke veze, ne znači i da to treba dijete. To će djetetu dati sigurnost da može s vama pričati o bilo čemu, pa ćete na taj način i sami saznati sve potrebne informacije koje želite znati.

Popravite načinjenu štetu

Mnogi roditelji koji prolaze ili su prošli kroz raspad braka sigurno će prepoznati neke svoje greške koje smo naveli u tekstu.

Možda se sada pitate jeste li već svojoj djeci nanijeli nepopravljivu štetu. To će na žalost pokazati samo vrijeme, no ono što možete od ovog trenutka je početi popravljati sve svoje greške, a ako je potrebno zatražiti stručnu pomoć.

Imajte na umu da djeca vrlo lako opraštaju, barem do određenih starijih tinejdžerskih godina, kada već imaju formirana mišljenja i viđenja, koje je teško izbrisati i promijeniti. Ako ste načinili greške, vrlo je važno da im se ispričate, te im iskreno kažete da vam je žao. Objasnite što ste učinili krivo i obećajte im da se takve greške više neće događati. Zamolite djecu neka vas upozore ako počnete ponovno raditi iste greške.

 

Dodaj komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *