Pretraži Glamour.hr

Share This Post

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS

Opet taj IŠIJAS!

U današnje vrijeme većina ljudi je upoznala bol koju donosi upala živca nervus ischiadicus. Riječ išijas se odnosi na najduži i najveći živac u tijelu, debljine palca. Sastavljen je od 5 manjih živaca koji izlaze iz lumbosakralnog dijela kičme te se spušta niz noge gdje se grana u manje živce u natkoljenici, u predjelu koljena, lista, stopala i prstima.
Većina osoba koje pate od tzv. išijasa prethodno su bolovale od bolova u kralježnici. Ukočena i bolna leđa su zapravo prethodnica išijasu.
Zato je poželjno  pri prvim simptomima bolnih leđa djelovati preventivno.
SIMPTOMI : konstantna bol samo na jednoj nozi (rijetko može zahvatiti obje). Bol je jača pri sjedenju, osjećaj vrućice ili probadanja niz noge ili stopala, konstantna bol samo s jedne strane stražnjice te oštra bol zbog koje može biti otežano ustajanje ili hodanje.
Simptomi se često razlikuju od osobe do osobe i ovise o mjestu javljanja i vrsti te pravom uzroku išijasa.
UZROK je nadražaj ishijatičkog živca zbog mehaničke ozljede ili traume.
U akutnoj fazi preporučuje se mirovanje te analgetici i diazepam kao što su kombinacija voltarena/ibuprofena uz apaurin/normabel od 2-5mg. Voltaren djeluje protiv boli i upale dok diazepam opušta muskulaturu.
Nakon što prođe akutna faza te bol popusti dobro je ojačati muskulaturu leđa te se baviti nekom aktivnošću (plivanje, rolanje, brže hodanje.. ).
Od prirodnih lijekova možemo koristiti MJEŠAVINU SJEMENA TRAVA, posebno mirisavka (Anthoxantum odoratum). Terapija ovim biljem se primjenuje širom Europe koristeći sjeme trave upakirano u vrećice za kupanje ili pripremljeno u obliku vrućih kašastih obloga.
Sjemenke djeluju na ubrzavanje krvotoka.
KOPRIVA (Urtica Dioca) – kao što je svima poznato iz priča naših starih da se protiv reume treba dobro išibati koprivom, očito da ima nešto u toj priči. Žalac koprive je kontrairitant – izaziva manju bol tj. vara živčani sustav i skreće mu pažnju s jače boli. Sastojci u žalcima koji izazivaju upalu potiču oslobađanje prirodnih protuupalnih kemikalija u organizmu, dakle organizam se vlastitom medicinom oslobađa ishijatične upale. Dobri su i kašasti oblozi od koprive.
ZIMZELEN (Gaultheria procumbens ) – zimzelen sadrži metil-salicilat koji ublažava bol. Ima dugu tradiciju upotrebe , kako oralne u obliku čaja, tako i vanjske , u kupkama i kremama za ublažavanje bolnih stanja (ishijas, kostobolja). Zimzelen se preko kože brže apsorbira nego kroz želudac pa ako imate koji grm pri ruci radije se opustite uz vruću kupku.
KINESKA ANGELIKA (Angelica sinensis ) – poznata i kao dan-quai vrlo je štovana u kineskoj tradicionalnoj medicini kao vodeći lijek za ginekološke smetnje, no kineska angelika ima i blaga sedativna i analgetička svojstva te jako dobro djeluje kod upala i grčeva. Angeliku je dobro dodati u čaj od zimzelena, no trudnicama se ne preporučuje korištenje angelike.

Osim navedenih biljaka jako dobar terapijski učinak ima i RAŽENO BRAŠNO – kada tijesto odstoji, uzmite gazu  presavijenu nekoliko puta i stavite na nju tijesto razvučeno na debljinu od 1-2cm te stavite na bolno mjesto svaku večer. Vrba (kora) , divlji kesten, crna rotkva (naribana , u tankom sloju u gazi na bolno mjesto ) , zob (1 žličica zobi, kuhana 2-3 minute u 2 dcl vode – piti nekoliko puta na dan po jednu šalicu), čičak (svjež list čička operite i naličjem stavite na bolno mjesto) , đumbir (2 žlice naribanog đumbira, 3 žlice ulja sezama i 1 žlica limunovog soka – utrljajte na bolno mjesto).

Dakle, priroda nam nudi priličan izbor prirodnih “pomagača” kod ishijasa. Izaberite sami što Vam najviše odgovora i javite nam kakvi su rezultati.

Bacc.therap.occup. Suzana Svečnjak Romanić
e-mail : suzana.svecnjak@gmail.com

Dodaj komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *