Pretraži Glamour.hr

Share This Post

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS

Psorijaza

ČINJENICE O PSORIJAZI
Psorijaza (grč. psora = ljuska) je kronična upalna bolest kože obilježena pojavom oštro ograničenih crvenkastih ploča prekrivenih srebrno bijelim ljuskama. Osim kože,  bolest redovito zahvaća vlasište i nokte, a u pojedinih bolesnika i zglobove u vidu psorijatičnog artritisa.
ŠTO JE PSORIJAZA?
·    Psorijaza je kronična i neizlječiva kožna bolest koja se može kontrolirati lijekovima. Vrlo je česta i pojavljuje se kod osoba čiji imunološki sustav dobiva pogrešne signale koji uzrokuju prebrzo obnavljanje stanica kože. Kod oboljelih se obnavljanje stanica odvija u periodu od tri do četiri dana, dok kod zdravih osoba taj ciklus traje 28 do 40 dana. Te dodatne kožne stanice nakupljaju se na površini kože stvarajući crvene, ljuskave i upaljene promjene na koži koje uzrokuju svrbež, krvarenje i jaku bol. Ove promjene na koži izazivaju predrasude i negativne reakcije zdravih osoba, a time i diskriminaciju oboljelih.
·    Psorijaza je ozbiljna sustavna upalna bolest koja osim što može zahvatiti cijelu površinu kože pogađa i cijeli organizam. U težem obliku može dovesti do invalidnosti, psihičkih poremećaja i metaboličkih bolesti koje oštećuju brojne organe te skraćuju život oboljelih.
ŽIVOT S PSORIJAZOM
·    Prema istraživanju američke Nacionalne zaklade za psorijazu oboljeli su naveli da je život s psorijazom teži nego s drugim korničnim bolestima, poput bolesti srca ili dišnih puteva. Jedino stanje koje je ocijenjeno gorim jest depresija.
·    Psorijaza nije zarazna iako zbog neupućenosti izaziva strah od zaraze i gađenje zbog nagrđujućih promjena na koži pokazali su rezultati međunarodnog istraživanja provedenog u pet zemalja EU.
·    Gotovo polovica ispitanika ne bi zagrlila niti poljubila osobu oboljelu od psorijaze te s njom  ne bi dijelila hranu niti plivala, unatoč informaciji da bolest nije zarazna
·    Oboljeli su zbog vidljivih pločastih lezija izloženi stigmatizaciji.
·    Rezultati prvog istraživanja „Kvalitete života psorijatičnih bolesnika“ provedenog u Hrvatskoj pokazali su da izraženost promjena na koži kod oboljelih od psorijaze uzrokuje niz problema u partnerskim, obiteljskim odnosima te u profesionalnom životu.
·    Zbog predrasuda okoline i osjećaja srama na javnim mjestima uzrokovanog izgledom svoje kože gotovo 2/3 bolesnika treba emocionalnu podršku.
·    75% ispitanika ima srednje teške i teške promjene na koži
·    Čak 80% ispitanika ima tegobe povezane sa zglobovima (bol, oteklina, ograničenost pokreta) dok je u više od 1/3 izraženo nekoliko tih simptoma. Simptomi svrbeža, pečenja i boli javljaju se kod 94% ispitanika.
·    Trećina oboljelih od psorijaze tijekom godine provede prosječno mjesec dana na bolovanju
·    Čak 9% oboljelih smatra da je izgubilo ili nije dobilo posao zbog psorijaze6
EPIDEMIOLOGIJA
·    Svaka pedeseta osoba u svijetu, dakle gotovo 125 milijuna ljudi, boluje od neke vrste psorijaze.
·    U Hrvatskoj od psorijaze boluje  oko 80 tisuća osoba, što približno odgovara svjetskoj prevalenciji prema kojoj ova bolest pogađa oko 2 posto  populacije, a u Hrvatskoj oko 1,6-1,7 posto. To je ujedno i jedna od najčešćih kroničnih kožnih bolesti u Hrvatskoj
·    Psorijaza zahvaća sve etničke grupe, a bolest se najčešće pojavljuje među populacijom od 15 do 45 godina, no može se pojaviti i kod osoba ostalih dobi. Otprilike 10 do 15 posto pacijenata oboli u djetinjstvu, prije nego što navrše 10 godina.
·    Bolest može početi u bilo kojoj životnoj dobi,  ipak najčešće se prvi put javlja u dvadesetim godinama.
·    2/4 oboljelih imaju blaži oblik bolesti dok se u 1/4 (25-40%) bolesnika manifestira umjereni do teški oblik bolesti.
·    Teži oblik bolesti pogađa osobe mlađe od 40 godina čija je radna sposobnost posljedično značajno umanjena
UZROK BOLESTI
·    Uzrok bolesti nije u cijelosti poznat, ali se smatra da nastaje međudjelovanjem genetskih i čimbenika iz okoliša.
·    Za oboljenje od psorijaze u genetski predisponiranih osoba potrebni su vanjski „okidači“, poput sunčeva svjetla, stresa, bakterijske ili virusne infekcije, trauma fizičke ili psihičke prirode. Neki lijekovi, kao i brojni drugi čimbenici, mogu potaknuti manifestaciju bolesti.
·    U početku se vjerovalo da je psorijaza primarno bolest kožnih stanica. Danas se većina stručnjaka slaže da imunološki sustav, koji u normalnim okolnostima štiti organizam, odjednom počne naglo obnavljati stanice kože, te se one počnu nakupljati. Iz tog se razloga psorijaza često naziva „neizravno imunološkom bolešću.
KATEGORIZACIJA TEŽINE BOLESTI
·    Bolest se pojavljuje u različitim oblicima i kategorizira se kao blaga, umjerena ili uznapredovala, ovisno o stupnju ljuštenja, crvenila i površine tijela koja je zahvaćena psorijazom.
·    Stupanj oboljenja određuje se korištenjem stupnjevanog sustava PASI (Psoriasis Area and Severity Index), gdje viši stupanj označava jače oboljenje.
VRSTE PSORIJAZE
Plak psorijaza (75 do 80 posto slučajeva): Ovo je najčešći oblik psorijaze. Karakteriziraju ga crvena zadebljanja na koži s bijelim ljuskama. Najčešće zahvaća područje koljena, laktova, tjemena, područje iza ušiju, krstače, pupka, stražnjice i genitalija.
Guttate psorijaza (15 do 20 posto slučajeva): Ovaj se oblik bolesti najčešće javlja kod djece. Karakteriziraju ga promjene na koži u obliku kapljica koje se pojavljuju na trupu, a ponekad i na licu.
Pustularna psorijaza (2 posto slučajeva): Ovaj oblik psorijaze najčešće se pojavljuje kod starije populacije i vrlo ga je teško tretirati. Može se naglo pojaviti kao nakupina crvene kože na rukama i donjem dijelu nogu (listovima).
Eritrodermna psorijaza (1 do 2 posto slučajeva): Karakterizira je iznimno crvenilo većeg dijela tijela. Najčešće se javlja kod oboljelih od kronične plak psorijaze starijih od 50 godina.
Psorijaza tjemena (otprilike 50 posto slučajeva): Ovo je tip plak psorijaze. Zbog debljine nakupina vrlo je teško tretirati bolest zbog toga što lijekovi koji se trenutačno koriste ne mogu doprijeti duboko u zahvaćena područja.
Inverzna psorijaza se pojavljuje na pregibima (pazusi, područja ispod dojki ili kod pretilih pacijenata). Promjene na koži najčešće su glatke i crvene, no ne ljušte se.
Psorijaza noktiju (do 50 posto slučajeva [80 posto kod pacijenata s psorijatičnim artritisom])4 manifestira se u velikim, dubokim i nepravilnim udubljenjima na noktima. Prema jednoj studiji,1 psorijaza noktiju pojavila se kao prvi simptom bolesti kod 4 posto pacijenata, no promjene na naktima s vremenom se pojavljuju kod većine pacijenata
Psorijatični artritis (otprilike 24 posto slučajeva) je specifičan oblik psorijaze koji uzrokuje oticanje ruku, stopala, koljena, bokova, laktova i kralježnice. najčešće se javlja uz promjene na koži i noktima.Može uzrokovati ukočenost, tešku pokretljivost, bol i iščašenja.
LIJEČENJE PSORIJAZE
·    Do prošlog stoljeća oboljeli zbog slabog razumijevanja bolesti i vjerovanja u njenu zaraznost, oboljeli su bili isključivani iz zajednica i slani u kolonije gubavaca.
·    Ne postoji lijek, ali se novim metodama liječenja postiže se dulji period bez znakova oboljenja
·    Tretmani za psorijazu svrstavaju se u tri glavna tipa: topički lijekovi (lijekovi za vanjsku primjenu koji se nanose na kožu), liječenje svjetlošću (fototerapija) i lijekovi za sistemnu primjenu
·    Iako su stručnjaci u početku vjerovali da je psorijaza primarno epidermalna bolest (bolest kožnih stanica), otkriveno je da lijekovi koji oslabljuju imunitet pomažu u liječenju psorijaze.
·    bolji prostup medicinskim uslugama i veće razumijevanje javnosti mogu doprinijeti poboljšanju kvalitete života oboljelih od psorijaze

One Response to Psorijaza

  1. Martina Svibanj 14, 2014 at 10:30 am

    Pozdrav! Čula sam da se psorijaza ože izliječiti skoro pa potpuno, pomoću čajeva i nekih krema, neznam koliko je to istinito.

    Odgovori

Dodaj komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *