Pretraži Glamour.hr

Share This Post

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS

Kvartet prinčeva ponovno na Sceni Gorica

scena6Predstava I živjeli su sretno…?, čiju režiju potpisuje zagrebačka kazališna redateljica Frana Marija Vranković vraća se na pozornicu Scene Gorica i to dvjema izvedbama – u četvrtak 21. veljače te u utorak 5. ožujka s početkom u 20 sati. Četvoricu prinčeva koji na momačkoj večeri odgovaraju na svevremenska pitanja o ljubavi, časti te društvenim konvencijama utjelovljuju mladi glumci Adrian Pezdirc, Ivan Bošnjak, Ivan Magud i Filip Vidović, dok je humorističan tekst proizašao iz pera dramaturginje Nine Horvat.

Predstava je ubrzo nakon premijere u prosincu privukla veliki interes publike jer četvorica prinčeva kroz bezbrižno i humoristično čavrljanje dekonstruiraju bajku, sretne završetke i onu poznatu i živjeli su sretno… , sintagmu čiji su realističniji prikaz mnogi priželjkivali, a na Sceni Gorica ga zorno donose Trnoružičin, Pepeljugin, Snjeguljičin i Sirenin princ.

Naime, ovi likovi iz bajke žive u suvremenom svijetu u kojem su najvažniji izgled, novac i imidž pa su se i oni poprilično odmaknuli od uobičajene slike romantičnih heroja koji spašavaju svoje princeze. Upravo suprotno, ovi su moderni prinčevi u nesretnim brakovima, pate od problema ovisnosti, a svoj život vode sukladno očekivanjima društva i svojih obitelji. ili barem tako uvjeravaju javnost, pa se postavlja pitanje – je li sve zapravo samo dobra novinarska priča i kvalitetno odrađen PR?

I dok će Snjeguljičin, Pepeljugin i Sirenin jasno reći kako je upravo tako te kako prava ljubav ne postoji više ni u bajkama, Trnoružičin i dalje vjeruje u ljubav i misli da će nakon “uzimam” zauvijek živjeti sretno. Hoće li biti tako gledatelji će moći saznati na Sceni Gorica u četvrtak 21. veljače te u utorak 5. ožujka (obje izvedbe počinju u 20 sati), a zbog velikog interesa u planu su i dva gostovanja – 7. ožujka u Varaždinu i 13. ožujka u Puli.

Autorski tim, kojem su se pridružile kostimografkinja Petra Dančević, čiji kostimi jasno ukazuju na spoj tradicije i modernog svijeta te scenografkinja Marta Crnobrnja, naglašavaju kako predstava I živjeli su sretno…? , unatoč bajkovitim likovima nije prikladna za djecu mlađu od 12 godina te jamče odličan provod onim nešto starijima. Posebno onima koje toliko živcira plastična podjela na dobre i zločeste likove, odnosno bezuvjetni sretni završeci i predvidljivi zapleti – jer ova je predstava upravo suprotna, u što su se već imali prilike uvjeriti gledatelji na DeSadu, na Sceni Gorica u prosincu te u Sisku, gdje je predstava gostovala u siječnju.

Ulaznice se mogu kupiti na blagajni Scene Gorica prije izvedbi po cijeni od 40 kuna, a uz predočenje iksice za 30 kuna. Više je informacija dostupno na službenoj Facebook stranici predstave https://www.facebook.com/izivjelisusretno te na internetskoj stranici Scene Gorica http://www.pouvg.hr/Kazali%C5%A1te/Clanak/516/i-zivjeli-su-sretno–.aspx

###

O predstavi I živjeli su sretno…?

Tekst Nine Horvat I živjeli su sretno…? prvo je izveden na DeSADU vol 3, javnim čitanjima tekstova studenata dramaturgije. Čitanje je režirala Frana Marija Vranković. Pola godine kasnije s istom su glumačkom ekipom napravile predstavu za 8. KRADU – Kazališnu reviju Akademije dramske umjetnosti. Predstava je u novoj, poboljšanoj verziji stalno adresu našla na sceni Pučkog otvorenog učilišta Velike Gorice.
Zapleti iz bajki preuzeti su iz verzija Charlesa Perraulta i braće Grimm, ne iz animiranih filmova koji su u potpunosti reducirali ulogu žena, ujedno i glavnih likova, te su borbu protiv negativaca i herojske činove prepustili – prinčevima.

 

O autorskom timu

Frana Marija Vranković magistrirala je Kazališnu režiju i radiofoniju na Akademiji dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu i trenutno je jedini magistar kazališne režije koji je završio studij po bolonjskom programu. Režirala je desetak predstava, koncerata i evenata. Dobitnica je Rektorove nagrade za Festival DeSADU, vol. 3, Rektorove nagrade za predstavu DuLuM te Stipendije “Tomislav Durbešić” ADU i Francuskog instituta u Zagrebu. Na Sveučilištu u Heidelbergu u Njemačkoj vodila je kazališnu radionicu u lipnju i srpnju 2012. Vodila je nekoliko dramskih grupa na engleskom, francuskom i hrvatskom jeziku. Sudjelovala je na nekoliko međunarodnih kroatističkih znanstvenih skupova u Hrvatskoj i inozemstvu te objavila radove u zbornicima tih skupova. Aktivno govori francuski, engleski, njemački i španjolski jezik.

Nina Horvat završila je preddiplomski studij Dramaturgije na zagrebačkoj Akademiji dramske umjetnosti. Na istom je fakultetu upisala i diplomski studij Kazališne dramaturgije. 2009. godine dobila je treću nagradu ‘Marin Držić’ za dramski tekst ‘Dok nas smrt ne rastavi’. Radila je kao dramaturg na predstavama ‘Raditi! Raditi… / pokušaji 6, 9, 11′, ‘Dvolična igra’, ‘Bilo jednom…’, ‘S/nalazim se’ i ‘Ružičasta sanjarica’. Posljednje četiri godine vodi radionice na Kazališnom kampu Tirena. Zajedno s Ines Škuflić – Horvat napisala je tekstove za dječje predstave ‘Avanture Vrećka i Smećka’, ‘Zimska melodija’, ‘Božićne nevolje’ i ‘Neposlušna pahulja. Dvije godine pisala je za kazališni web portal Teatar.hr

Petra Dančević apsolventica je kostimografije na Tekstilno-tehnološkom fakultetu u Zagrebu. Diplomirala je modni dizajn na istome fakultetu 2004. Iste godine upisuje magisterij na austrijskom Kunst Universität u Linzu, smjer Textil/Kunst&Design. Dobitnica je Rektorove nagrade. Kostimografijom se počinje baviti 2003. kada potpisuje kostimografiju za film Zvonar katedrale, redatelja Željka Sarića, a te iste godine kao kostimografkinja surađuje s HRT-om u emisiji Videodrom. Ostvarila je kostimografije u filmovima, u dramskim, opernim i plesnim predstavama. Kao suradnica kostimografije u HNK-u u Zagrebu radi na dvadesetak opera, baleta i drama. Od 2008. godine članica je ULUPUH-a, sekcije za kazališnu i filmsku umjetnost.

Marta Crnobrnja je diplomirala slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u klasi prof. Zlatka Kauzlarića – Atača. Od tada se kontinuirano bavi likovno-umjetničkim radom te je autorica i koautorica brojnih likovnih instalacija u sklopu uličnih festivala. Izlaže na samostalnim i skupnim izložbama. Kao autorica scenografija te asistentica Dinke Jeričević radila je na tridesetak predstava u hrvatskim kazalištima i na jednoj scenografiji za kratki film.

Ivan Bošnjak (Trnoružičin) magistrirao je glumu na Akademiji dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu.Od dosadašnjeg glumačkog iskustva izdvaja uloge u filmovima Libertango (redateljica Sara Hribar),Prevoditeljica (redateljica Biljana Čakić), Špansko kontinent (dio omnibusa Zagrebačke priče, redatelj Ivan Sikavica) te u sapunici Zabranjena ljubav. Imao je ulogu u predstavi Glasi iz Planina (redatelj Rene Medvešek). Sudjelovao je na nizu radionica Method actingpod vodstvom Andrea i Janeza Vajevca, na glumačkim radionicama Michaela Cehova pod vodstvom Suzane Nikolić te radionicama Paola Magellija. Član je kazališta Merlin. Sudjelovao je i u predstavama i lutkarskim radionicama kazališta Theatro pod vodstvom Zijaha Sokolovića. Snimio je dvije reklame za T-com, a trenutačno nastupa u predstavi Tajne Griča koja se igra na lokacijama zagrebačkog Gornjeg grada.

Ivan Magud (Pepeljugin) nakon završetka preddiplomskog studija Glume upisuje diplomski studij Glume na Akademiji dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, gdje će ove godine magistrirati. Bio je nominiran za Nagradu hrvatskog glumišta. Glumio je u nekoliko predstava i filmova. Ovo mu je treća predstava na Sceni Gorica.

Adrian Pezdirc (Snjeguljičin) je ove godine upisao diplomski studij Glume, nakon završetka preddiplomskog studija Glume na Akademiji dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Između ostalog glumi u Medeji (DLJI/HNK).

Filip Vidović (Sirenin) student je treće godine preddiplomskog studija Glume na Akademiji dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Glumi u predstavi S/nalazim/se Teatra Tirena.

 

 

Dodaj komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *