Pretraži Glamour.hr

Share This Post

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS

Samoborski fašnik u dječjem vrtiću

Fasnik u DV Grigor Vitez (1)Ozbiljne pripreme za nastup na Samoborskom fašniku, u Dječjem vrtiću „Grigor Vitez“ u Samoboru traju cijele godine. Već godinama djeca tog vrtića sudjeluju u povorci Dječjeg fašnika, no izlazak na pozornicu samo je završnica dugog i osmišljenog rada, gdje su djeca kreatori i izvođači.

 

Maske i kostimi mališana iz tog vrtića nisu djelo krojača, niti odgajateljica ili roditelja, nisu svi jednaki, niti su izrezani i oslikani „po crti“. Oni su rezultat dječjih ideja, njihovog rada i truda, izraz njihove kreativnosti, domišljatosti i spretnosti, rekla nam je Mirjana Slamar, odgajateljica predškolske djece u dječjem vrtiću „Grigor Vitez“.

Za nastup na Samoborskom fašniku, odgojno obrazovni program i njihove „tete“ pripremaju djecu kreativnim programima cijele godine. Obrađujući različite teme, upoznaju umjetnike i njihov rad u galerijama i na izložbama, odlaze na kazališne predstave i na koncerte, o poznatim Samoborcima i povijesti svoga grada uče obilazeći njegove ulice…, sve s ciljem poticanja djetetova cjelokupnog razvoja. A tu nastaju i ideje za Samoborski fašnik.

Ove će godine (dajemo tek naznake, jer maske moraju biti za publiku iznenađenje) svojim nastupom mališani jedne od šest skupina iz Dječjeg Vrtića „Grigor Vitez“ koje će se predstaviti na fašničkoj pozornici, poseban značaj dati dijelu Samobora zvanom „Samoborska Venecija“.

A kako se to realizira, govori Mirjana Slamar: Dijete promišlja u što bi se željelo maskirati, kako i od kakvog materijala bi moglo izraditi zamišljenu masku. Zatim počinju aktivnosti sakupljanja informacija o odabranom motivu. Pri tome se služimo enciklopedijama, slikovnicama, predmetima iz stvarnog života, fotografijama, filmovima… Djeca osmišljavaju razne detalje koje žele na svom kostimu, pa onda djeca sama kroje, režu, boje, lijepe, oslikavaju i završno oblikuju kostime. Kroz te aktivnosti ujedno potičemo djetetovu kreativnost i likovno stvaralaštvo.

U takvom procesu dijete je u centru zbivanja, ističe Mirjana Slamar, dolazi do novih spoznaja, rješenja, ima priliku biti samostalno, kreativno, doživjeti uspjeh, biti pomagač, surađivati s prijateljima. Ujedno dijete osjeća i zajedništvo, svoju i tuđu važnost te gradi pozitivnu sliku o sebi, koja je u predškolskom razdoblju od neprocjenjive važnosti.

A koja je uloga odgajateljica? – Odgajatelj u svojoj ulozi potiče dijete u razvoju, izmišljanju ideja, pomaže u prikupljanju potrebnog materijala, sudjeluje kao motivator, a po potrebi djeteta je i pomagač, kaže Mirjana Slamar te poručuje – Djeca u kostime ulažu puno truda i rada. Zato, gledajući dječje kreacije, ne uspoređujmo ih s kupovnim kostimima, niti onima koji su djelo ruku odraslih. Oni su odraz djetetova truda, njegove kreativnosti i ustrajnosti. Zato ih, kad prošeću pozornicom na Dječjem fašniku u nedjelju, 3. veljače u 12 sati, jednostavno nagradimo gromoglasnim aplauzom, jer su to i zaslužili.

A i njihove odgajateljice, dodajemo mi, jer za njih to nije tek posao koji rade, već su djeca, njihova mašta i rad malih ručica za njih od neprocjenjive vrijednosti.

Dodaj komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *